28 Eylül Doların Düşüşü ve Sebepleri

Yaşadığımız çeşitli sıkıntılar sebebiyle geçtiğimiz ay dolar 7,25 seviyesine kadar çıkmıştı. Merkez bankası ise doların bu çıkışını faiz arttırma yolu ile düşürmeye çalışsa da beklenen etki daha yeni gerçekleşti. Siyasi açıdan beklenen olumlu adımların atılması ile birlikte dolar uzun sürenin ardından 6 Türk Lirasının altına indi.

Dolar Neden Düşüyor?

En büyük sebebi siyasi açıdan yaşanan olumlu gelişmeler. Türkiye’nin Avrupa ile yakınlaşması, en son gerçekleşen Almanya ziyareti ile birlikte bu olumlu hava pekiştirildi. Tabi ki bunda ABD’den gelen papazın ilerleyen ayda çıkacağı haberinin de etkisi büyük.

Merkez Bankasının kararlı olup yüksek oranlarda faiz arttırması ile birlikte sonunda Türk Lirası değer kazanıyor.

Yatırımcı noktasında ise olumlu gelişmeler yaşanmaya başladı ve yatırımcılar artık yavaşta olsa yeni yatırımlara başlamış durumda.

Döviz ile yapılan ticaretlerin kısmen de olsa kısıtlanması ile birlikte Devletin kararlı olduğu sinyali, yerli ve yabancı yatırımcılara verildi.

Katar, Çin ve AB ülkeleri başta olmak üzere bu ülkelerden gelen yatırım yapabiliriz açıklamaları da piyasaları büyük ölçüde rahatlatmış durumda.

Dolar Neden Artmıştı

Doların artışında ki en büyük sebep Trump’un sürekli olarak faiz arttırarak doları ABD’de toplaması. Diğer yandan Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı ek gümrük vergi uygulamaları da bu durumda etkili oldu. Bunların üzerine yaşanan papaz krizi ile ABD ile Türkiye arasında büyük gerilimler yaşandı.

Yine yüksek enflasyon ve cari açığın giderek artması ile birlikte bu durumlar bir çığ misali büyüdü ve Ağustos ayında zirve olan 7,24 ile tarihi rekor kırıldı.

Tabi bu çok geniş bir konu ve yıllardır ekonomi anlamında uygulanan yanlış politikaların da etkisi oldukça büyük. Bu da başka bir yazımızın konusu olsun.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap