Bankalardaki Operasyon Bölümünün Görevleri Nelerdir?

Bankalarda çeşitli görevlerle ayrılmış çeşitli departmanlar olmakla beraber operasyon bölümünün görevleri, bankanın çalışma pratiği ve güvenilirliği açısından oldukça kritik ve önemli bir bölümdür. Bu bölümün ne iş yaptığı ise en çok merak edilen konulardan biridir.

Operasyon Bölümünün Görevleri Nelerdir?

Bu birimde çeşitli okullar okuyup çeşitli sınava giren bireyler operasyoner olarak işe başlamaktadır. Ayrıca operasyon bölümü, her bankada bulunması zorunda olan bir bölümdür. Bu bölüm temel oalrak müşterilerle ilişki halinde olup müşterilerin talepleri doğrultusunda hizmet vermektedirler. Verdikleri hizmetleri müşteri isteklerine göre dönem dönem revize eden operasyon bölümü, kasa açmak, fatura ödemek gibi temel hizmetlerden sorumlu bir bölümdür. Tam da bu şekilde temel işlevlere sahip olduğundan dolayı, bir bankada bulunmama ihtimali olmayan bir bölümdür.

Bankalardaki Operasyon Bölümünün Görevleri Nelerdir?

Operasyon Bölümü Birimleri Müşterilerin İhtiyaçlarını Yaratır

Operasyon Bölümü müşterilere temel ihtiyaçlarını yaratır. Başta gişe işlemleri olmak üzere müşterilerin basit ve gündelik işlerini halletmeleri konusunda müşterilere pratik işlemler ve hizmetler sunan operasyon bölümü müşteriler ile en fazla iletişim halinde olan bölümdür.

Operasyon Bölümünde Kimler Çalışır?

Bankaların operasyon bölümlerinde çalışan kişiler bankacılık bölümünün çeşitli kısımlarından mezun olmuş üniversite mezunlarıdır. Mezun oldukları alt alana göre gişeye, müşteri hizmetlerine veya kasa işlemlerine geçebilen bu mezunlar operasyon bölümünde çalışarak kariyer hayatlarına başlamaktadırlar. Elbette, belli bir süre çalışma ve belli bankacılık sınavlarına girme işlemleri aracılığı ile operasyon bölümünden daha üst veya kazancı daha yüksek olan bir bölüme geçmek imkansız değil.

Operasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Bu bağlamda operasyon bölümünün bir bankada yaptığı işler, arka plandaki işler değil bankanın ön yüzünde bankayı halka tanıtan işlerdir. Bankalar operasyon bölümüne büyük önem verir çünkü operasyon bölümü halkın bankaya karşı olan intibasını değiştirmek konusunda oldukça kritik ve etkilidir. Bu yüzden operasyon bölümüne işe almadan önce iş başvurusu yapan bireylerle sıkı bir mülakata giren bankalar, operasyon bölümünde çalışacak olan kişilerin sosyal becerilerini ve dil becerilerini sınamaya çalışırlar. Bu sınamalardan olumlu şekilde çıkabilen iş başvurusu yapmış adaylar, ikinci görüşme için yeniden bankaya çağrılır.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Yeni Memurlara Ev Kredisi Verir Mi? başlıklı makalemizde yeni memurlar ev kredisi alabilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap