Bankaların Kredi Verme Koşulları

TUİK’den gelen verilere göre son yıllarda konut ve taşıt kredileri başta olmak üzere kredi başvuru sayısında muazzam bir artış söz konusudur. Bu sebeple bankalarda ince eleyip sık dokumaktadır çünkü bankalar verdikleri borcu sorunsuz şekilde tahsil etmek istemektedir. Diğer yandan Türkiye’de ki batık kredi oranı 80 milyar TL’yi aşmış durumdadır. Bu yazımızda bankaların kredi verirken aradıkları şartları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kredi Notu

Finans ve bankacılık sektörü ile alakalı neredeyse her yazıda kredi notu terimi geçmektedir. Kredi notu, bankaların müşterilerine kredi verirken değerlendirdikleri ilk husustur. Özel bir kurum tarafından verilen kredi notları belirlenirken kişilerin tüm finansal hareketleri detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Kredi notları, müşterilerin borçlarını ödeyebilme güçlerinin, daha önceki ekonomik ve finansal ilişkilerinde sağladıkları güvenin, daha önceki banka ilişkilerinin, yıllık ve aylık gelirinin, borç ödeme gücünün sayısal olarak temsili değeridir. Bu değer üzerinden başvurulan kredinin şartları ile eşleşme yapma yoluyla karşılaşmaya giden bankalar, birçok müşterinin başvurusunu kredi notunun zayıf olması nedeniyle incelemeden reddetmektedirler.

Kredi Başvuru Aşaması

Kredi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi, işinizi garantiye almak amacıyla yüksek sayıda bankaya aynı anda başvurmamaktır. Yüksek sayıda bankaya kredi çekmek adına başvurmak, sizin maksimum başvuru limitinizi aşmanıza sebep olabilir. Bu durumun oluşması noktasında bankalardan onay alacakken ret almak durumunda kalabilirsiniz. Aynı anda aynı ihtiyaç dolayısıyla birden fazla bankaya talepte bulunmak yerine teker teker ve kredi paketlerinin koşullarını analiz ederek yapılan başvuruların daha sık ve kolay onay aldığı analiz edilen verilen arasında gösterilebilir.

Banka Geçmişi

Sizin çoktan unutmuş olduğunuz bir banka deneyiminiz, sistemde gözükmesiyle birlikte kredi başvurusu yaptığınız banka için çok önemli görülebilir ve kredi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Örneğin, uzun zamandır kullanmadığınız eski bir kredi kartınızın veya hesap kartınızın borçlarından dolayı kara listeye alınmış olması ve borçlu konumunda olmanız açık bir şekilde ret sebebidir. Bundan dolayı kredi başvurusu yapmadan önce sistemde gözükecek profilinize ayrıntılı şekilde hakim olmalı ve sürprizlerle karşılaşmamak adına bilgilerinizi güncelleyerek, finansal profilinize hakim olmalısınız. Bankaların gözünde kontrollü bir tüketici, 2oldukça çekici bir müşteridir.

 

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde faizsiz evlilik kredisi ve faizsiz evlilik kredisi şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap