Bir Emeklinin Bankaya Kredi Borcu Varsa Hapse Girer Mi?

Emekli olmadan önce çekilen kredilerin yıllar içerisinde ödeniyor olması, kredi borçlarının da emekli olduktan sonraki döneme sarkmasına sebep olmaktadır. Kredi borçlarının tamamını ödemeden önce emekliye ayrılan banka müşterileri, düşük miktardaki emekli maaşları sebebiyle kimi zaman borçlarını aksatmak durumunda kalmaktadırlar. Bu durum akıllara bir emeklinin bankaya kredi borcu varsa hapse girer mi sorusunu getirmektedir.

Bir Emeklinin Bankaya Kredi Borcu Varsa Hapse Girer Mi?

Borcunuzun Birikmesi Süreci Nasıl İşlemektedir?

Bankadan başvuru yaparak tarafınıza iletilen ve kullanmaya başladığınız kredi kartlarının aylık olarak borcunu ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeler, aylara bölünmüş bir şekilde ve harcadığınız miktara bağlı olarak gerçekleştirilen ödemeler olmakla birlikte, her ayın belli bir tarihine kadar ödenmesi gereken yani son ödeme tarihi olan ödemelerdir. Bankalar, kredi kartı sahibi müşterileri herhangi bir aydan itibaren kredi kartlarının borçlarını ödemeyi aksattıkları zaman, doksan güne yani üç aya yayılan bir politika izlerler.  Bir emeklinin bankaya kredi borcu varsa hapse girer mi sorusunun yanıtı da bu üç aylık sürecin sonunda nasıl bir sonuca varıldığı ile cevaplanabilir.

Bankalar, borcun ödenmediği ilk bir ayda email, telefon ve veya birebir olarak görüşürler. Bu görüşmeler her ay bir defa olmak üzere toplam üç defa gerçekleşir.

Bu üç ayrı ihtar sonrasında da ödeme yapmamaya devam eden banka müşterisi, emekli olsa da olmasa da hukuki boyutlara ulaşan banka ilişkisi içerisine girmek zorunda kalır.

Eğer banka ihtarları verdiğinde borcunuzu kapatmaya veya yapılandırmaya karar verirseniz, herhangi bir cezai veya hukuki işleme maruz kalmadan işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. Borç yapılandırması, bankanıza birebir giderek yapacağınız başvuru ve görüşmeler sonunda gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Borç yapılandırması için bankadan bankaya değişmek üzere belli ek faizler uygulanabilir. Bunun sebebi, bankanıza olan borcunuzun ödemesinin, söz verdiğiniz tarihten sonra gerçekleşecek olmasına karşı bankanızın borç ödemesine kar marjı  eklemek ve karını arttırmak istemesi olarak gösterilebilir.

Borç yapılandırmasına yanaşmayan bankalar ve veya müşteriler olabilir. Bu durumda birçok yöntemle banka hakkını arayacaktır. Bu yöntemler maalesef hapis cezasına kadar gidebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankalardaki Operasyon Bölümünün Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde banka operasyon bölümlerinin görevleri nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap