Bitcoin Terimleri: Fork, Mining ve Smart Contract

Web sitemizin bu kategorisinde kripto para alanında bilgilendirici makaleler yayınlayacağız. Bu yazımızda ise en baştan başlayarak blok zinciri teknolojisinde sürekli olarak kullanılan bazı terimleri kısa bir şekilde anlatacağız.

Bu terimleri bilmeden kripto para alanında yatırım yapmak size para kaybettirecektir. Yine kripto para haberlerinde bu terimler sürekli olarak geçmektedir.

İçindekiler

Akıllı Sözleşmeler (Smart Contract)

İngilizce Smart Contract birçok haberde ve coinde geçmektedir. Akıllı sözleşmeler hayatımıza çok önceden girseler de blok zinciri teknolojisi ile birlikte çok gelişmiştir. Akıllı sözleşmeler, bireylerin aracı kullanmadan para, mal veya bilgi alışverişlerinde bulunmalarını sağlamaktadır. Bu sözleşmeler çok hızlı olmakla birlikte şeffaflıkta sağlamaktadır.

Örnek üzerinden anlatmak gerekirse Akıllı Sözleşmeler kullanarak oluşturulan kira kontratında herhangi bir aracı olmadan mal sahibine ödeme yapabilirsiniz. Yine sözleşmenin tüm detaylarını da bu sözleşmelerde belirtebilirsiniz.

Hangi tarihte, günde veya saatte ödeme yapacağınız bu sözleşmelerde yer almaktadır. Bu sözleşme gereği ilgili kira ücreti sizden tahsil edilerek kira sahibinin hesabına yatmaktadır. Bu tarz bir sözleşme imzalanması durumunda kira gecikmeleri gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Bugün en değerli ikinci coin olan Ethereum’da bu sözleşmeler kullanılmaktadır.

Madencilik (Mining)

Kripto paranın temelini oluşturan madencilik yani mining kavramı sıklıkla geçmektedir. Blok zinciri arasında ki işlemler onaya ihtiyaç duymaktadır. Madenciler kullandıkları donanımlar sayesinde bu işlemlere onay vermektedir. Bitcoin veya türevleri de bu madencileri işlemleri onayladıkları için ödüllendirmektedir.

Madencilik GPU ve CPU olarak ikiye ayrılmaktadır. İşlemci ile madencilik yapılabileceği gibi Ekran kartları ile de madencilik yapılmaktadır. Söz konusu Bitcoin olduğunda GPU Mining daha geçerli ve etkilidir. Madencilik sonrası ise birçok ekran kartı kara borsaya düşmüş ve fiyatları artmıştır.

2010 yılından bu yana bu faaliyetler yapılmaktadır. İlk madenciler ise bugünün milyonluk yatırımcılarıdır. Bitcoin’in piyasada ki kullanım adeti 21 milyon olarak belirlenmiştir. Bugün itibariyle 19 milyon Bitcoin kazılmıştır.

Tabi ki madencilik faaliyetleri kullanmayan Coinlerde mevcuttur. Bu coinler ise farklı bir doğrulama sistemi kullanmaktadır. Bugün itibariyle bu iş alanı çok zor yapılmakta ve rekabetten dolayı eskisi kadar kazandırmamaktadır.

Proof of Work ve Proof of Stake adı verilen iki tip doğrulama sistemi bulunmaktadır. PoS’da yukarıda anlattığımız gibi madencilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Ethereum bu sisteme geçmek için ise uzun süredir çalışma yürütmektedir.

Hard Fork (Sert Çatallaşma)

Türkçesi çatallaşma olan bu terim sıklıkla kullanılmaktadır. Bitcoin ve diğer değerli coinler çatallaşarak yeni coinler ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi ise toplulukta ki fikir ayrılıklarıdır. Yine coin kullanıldıkça işlem sayısı artmakta ve alım satım yavaşlamaktadır. Bu tarz durumlarda toplulukta bulunan yazılımcılar fork kararı alarak yeni bir coin ortaya çıkarmaktadır.

Bu ortaya çıkan kod dizini eski kodu altyapı olarak alsa da aslında çok daha farklı bir teknolojiye sahiptir. Bugün en değerli 4. coin olan Bitcoin Cash, Bitcoin çatallaşma işleminden sonra ortaya çıkmıştır.

Ethereum bir kez daha çatallaşma kararı almıştır. Eğer çatallaşma başarılı ile gerçekleşirse Ethereum sahibi kullanıcılara yeni coin olan Konstantinopolis adlı coin hediye edilecektir. Daha önce ki çatallaşma işlemlerinde hep bu şekilde hediyeler verilmiştir.

Bu yazımızda Fork, Madencilik ve Akıllı Sözleşmeleri anlattık. Diğer yazılarımızda ise bu tarz bilgilendirici kavramları anlatmaya devam edeceğiz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap