Blokchain Nedir?

Blockchain, Türkçesiyle blok zinciri teknolojisi kripto paraların temelini oluşturan bir teknolojidir. 2009 yılında Bitcoin’in ortaya çıkışı ile birlikte bu teknoloji de ortaya çıktı. Yıllar boyunca birçok şirket bu teknoloji hakkında birçok araştırma yaptı ve kendi sektörlerinde kullanmak için denemelerde bulundular.

Blok zinciri teknolojisi çok detaylı bir teknoloji olmakla birlikte entegre edilmesi durumunda birçok maliyeti ortadan kaldırmaktadır. Walmart, IBM ve daha birçok dev şirket bu teknolojiyi kendi sektörlerinde kullanmak için milyonlarca dolarlık araştırmalar yapıyorlar.

Blok zinciri teknolojisi şuanda maliyetli bir teknoloji olsa da içerdiği akıllı sözleşmeler itibariyle aracıları ortadan kaldırmakla birlikte çokta hızlı bir teknoloji.

Bu teknoloji sayesinde tonlarca veri daha şeffaf ve hızlı bir şekilde işlenebiliyor. Bu sebeple bazı gıda şirketleri tedarikçilerini kontrol etmek için bu teknolojiyi kullanmaya başladı bile.

Yine güvenlik noktasında da büyük şirketlere birçok avantaj sağlamaktadır. Büyük kuruluşlar bu teknolojiyi kullanarak verilerini daha güvenli bir şekilde işlemektedir.

Bitcoin ve dijital varlıkların kurucusu olarak kabul edilen Satoshi Nakomoto; “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” adlı yazısında blok zinciri teknolojisine de büyük yer vermiştir. Yaptığı açıklamada ise: “Tüccarların, gerekenden fazla bilgi almaya çalışan müşteriler konusunda dikkatli olmaları gerekir. Dolandırıcılık yaşanması kaçınılmazdır.” açıklaması yapmıştır.

Bu teknoloji hash adı verilen özel bir şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Bu şifreleme yöntemi ile birlikte veriler güvenli bir şekilde işlenmektedir. Yine bu teknoloji sayesinde holdingler birçok maliyetten de kurtulmaktadır.

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan bu teknoloji hakkında her gün olumlu haberler gelmektedir. Kripto paraların varlıkları sürekli olarak sorgulansa da blok zinciri teknolojisi birçok büyük şirket tarafından kabul edilmiştir.

Malezya gibi ülkeler ise İslami Bankacılık ve Yağ üretimi gibi konularda da bu teknolojiden faydalanmaya çalışmaktadır. Amerika, Japonya ve Avrupa’da ki bazı ülkelerde bu teknolojiyi kullanarak daha rahat rekabet etmeye çalışmaktadır.

İtalya’da ki bazı bankalar da kendi aralarında kurdukları blok zinciri ağı sayesinde bankalar arasında ki maliyetleri azaltmayı ve daha hızlı işlem yapmayı hedeflemektedir.

Kısacası bu teknoloji geliştirilmesi durumunda geleceğin teknolojisi olmasa da finansal piyasaları değiştirecek güce sahiptir. Ülkemizde ise bu teknoloji alanında çalışma yapan bir şirketin varlığı söz konusu değildir çünkü Diyanet Kurumu kripto paraları haram olarak nitelendirmiştir!

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Terimleri: Fork, Mining ve Smart Contract başlıklı makalemizde akıllı sözleşmeler, fork ve madencilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap