Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar Listesi

Nakit ihtiyacının gittikçe arttığı şu günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gündeminde emekliye faizsiz nakit desteği adı altında destek kampanyası oluştu. Nakite sıkışan emekli vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu veya bankalar aracılığıyla faizsiz nakit kredi verilmesi konusu her emekli tarafından ilgi gördü. Peki emekliye faizsiz kredi veren bankalar hangileri?

2018 yılının Nisan ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile ekonomik durumu kötü olan emekli vatandaşlar faizsiz, koşulsuz ve masrafsız nakit kredi çekebilecekler. Henüz çalışmaları süren uygulama yakın zamanda hayata geçirilecek; SGK ve kamu bankaları üzerinden kredi çekilebilecek.

SGK Emeklilere Faizsiz Avans Nedir?

Yapılacak uygulamaya göre emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK üzerinden herhangi bir şart olmaksızın maaşlarının üç katı kadar 36 aya varan vade imkanı ile avans çekebilecekler. Avans veya kredi diye tabir edilen bu uygulamada emekliye herhangi bir masraf, faiz ve herhangi bir işlem ücreti yansıtılmadan nakit desteği verilecek.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre faizsiz kredi uygulaması kamu yani devlet bankaları ile görüşülecek. Bankalar ile yapılacak anlaşmalar sonucunda emekliler maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi çekebilecekler. Faizsiz kredi çeken emekliler krediyi çektiği bankadan maaşlarını alacaklar ve kredinin taksitleri emekli vatandaşların maaşlarından kesilecek. Yine SGK’da olduğu gibi emekli vatandaşlara bu kredi kapsamında herhangi bir işlem ücreti, faiz ve masraf gibi ücretler uygulanmayacak.

Şuanda netleşen bir durum olmasa da emekliler faizsiz kredi çekebilmek için Ziraat Bankası ve VakıfBank üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Emekliler Faizsiz Ne Kadar Kredi Alabilirler?

Henüz hazırlık aşamasında olan bu yasada şimdilik belirlenen kurallara göre Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden kredi çekecek olan emekli vatandaşlar, maaşlarının en fazla 3 katı kadar avans adı verilen nakit desteğinden yararlanabilecekler. Kamu bankaları yani devlet bankaları üzerinden faizsiz kredi çeken emekliler ise maaşlarının en fazla 10 katı kadar kredi alabilecekler. Bu duruma örnek verecek olursak şöyledir; 1500 TL emekli maaşı alan bir kimsenin bankalar üzerinden çekebileceği en yüksek kredi miktarı 15.000 TL’dir. SGK üzerinden avans sistemi ile faizsiz kredi çekecek emekliler ise en fazla 4500 TL kredi çekebilecek.

Emekliye Faizsiz Kredi Vade Süresi

SGK üzerinden çekilen emekli faizsiz kredi 36 ay vade ile ödenebilecek. Bankalar üzerinden faizsiz kredi çeken emekliler ise maaşlarını krediyi çektikleri bankadan alacaklar ve çekmiş oldukları kredinin ödemeleri maaşlarına kesinti olarak yansıyacak. Bankaların vade süresi ile ilgili henüz net bir açıklama yapılmasa da kamu bankalarının emekliler için esneklik tanıyabileceklerini belirtelim.

Emekliye Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek?

Emeklilere faizsiz kredi veya emekliye faizsiz avans uygulamalarının ne zaman hayata geçirileceği hakkında net bir tarih henüz belirtilmedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın detaylı bir şekilde araştırma ve iyileştirmeler yaptığı bu uygulama öncelikle pilot iller ve sınırlı sayılı kişilerle denenecek. Eğer ortaya çıkan durum sağlıklı ise emekliye verilen kredi uygulaması tüm emeklilere süresiz olarak verilecek.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap