Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

2016 yılının sonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni evlenenleri desteklemek adına yeni bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Bu uygulama ile birlikte yeni evlenenler faizsiz bir şekilde bankalardan kredi çekebiliyor. Tabi ki faizsiz olduğu için kredi limitleri düşük olsa da birçok kişinin bu kredilere ihtiyacı var.

Faizsiz evlilik kredisi, belirli şartları sağlayan yeni çiftlere sunulan bir kredi türüdür. Avrupa ülkelerinde genç nüfus azalmakla birlikte bunun en önemli sebebi evlilik oranlarının düşmesidir. Bundan 20 yıl önce ülkemizde böyle bir durum olmamasına rağmen yakın gelecekte aynı durumu ülkemizin de yaşayacağı ön görülüyor. Bu doğrultu da devlet uzun süredir üzerinde çalıştığı uygulamayı 2016 yılının sonunda yürürlüğe koydu.

Maddi durumu olmayan veya düğün masraflarının hepsini karşılayamayan kişiler belirli şartları sağlaması durumunda faizsiz bir şekilde kredi kullanabiliyor. Yine yazımızda çeyiz hesabı gibi birçok avantaj içeren bir uygulamayı daha anlatacağız.

Faizsiz Evlilik Kredisi Şartları

Öncelikle bu çiftlerin 18 ile 24 yaş arasında olması gerekmektedir. Yine bu çiftlerden ikisinin de daha önce ağır suç teşkil edecek bir suça karışmaması şartı bulunmaktadır. Çiftlerden herhangi birisi üniversite öğrencisi olması durumunda ise aranan 24 yaş şartı 26 yaşa kadar çıkmaktadır.

Bankalar ise bu krediyi vermeden önce çiftlerin mal varlıklarına bakmaktadır. Eğer çiftlerin ikisinin de mal varlığı yoksa ve herhangi bir ağır suça karışmamış ise bu krediden yararlanmaktadır. Herhangi bir taşınmaz veya belli bir oranda nakit varlığı olan kişiler ise bu krediden yararlanamamaktadır.

Eğer bu şartlara uygun değilseniz karamsarlığa kapılmayın çünkü bir çok banka düşük faizlerle yeni evlenen çiftlere kredi imkanı sunmaktadır.

Kredi Başvurusu

Bu uygulama devlet desteği içerdiği için sadece devlet bankalarından alınabilir. Bu bankalar: Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankasıdır. Bu uygulamada çiftlerin alacağı kredi tutarı ise 10,000 Türk Lirasıdır. Günümüzde bu tutar birçok ihtiyacı gidermese de yine de birçok beyaz eşyayı bu kredi ile birlikte alabilirsiniz.

Devlet çocuk sahibi olan kişilere ise muhteşem bir imkan sunmuştur. Eğer çiftler evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olursa kredi ödemesi bir yıl ertelenmektedir. Yine bu ödeme zamanı toplamda 5 yıla kadar çıkmaktadır.

Bu kredi imkanından yararlanmak için banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Bankanın size vermiş olduğu formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra banka değerlendirme yapmaktadır. Değerlendirme sonucunda gerekli şartlar sağlanıyorsa 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde bu krediyi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar

İkametgah belgesi, Nüfus Cüzdanı ve herhangi bir fatura bankalar tarafından talep edilmektedir. Fatura telefon, elektrik, su veya doğalgaz faturası olabilir. Yine üzerinize olan bu faturaların en az 1 kez ödenmesi şartı bulunmaktadır.

Çeyiz Hesabı

Yeni evlenenlere kredi imkanının yanında çeyiz hesabı da birçok avantaj içeren bir uygulamadır. Yeni evlenen kişiler çeyiz hesabı açarak bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli para koyduğu takdirde bu yatırımı devlet %20 oranında desteklemektedir. Çeyiz hesabının belirli limitleri bulunmaktadır ve 3 yıl boyunca eksiksiz olarak gerekli tutar bu hesaba yatırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi 50.000 TL bireysel ihtiyaç kredisi başlıklı makalemizde ihtiyaç kredisi başvurusu ve Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap