Gram Altında ki Değer Kaybı

Altın dolar endeksli olduğu için doların değer kaybetmesi ile birlikte gram altında yaklaşık olarak %8’lik bir değer kaybı yaşandı. Eylül ayında 260 Türk Lirası olan gram altın, merkez bankasının faiz arttırması sebebiyle doların düşmesine bağlı olarak geriledi. 28 Eylül’de ayın en düşük değeri olan 226 TL’ye gelse de şuanda fiyatı 231 Türk Lirası.

Birçok kişi altının artması ile birlikte yatırımlarını altına aktarsa da bu ay gram altın yatırımcısına %8 oranında bir kayıp yaşattı. Her ne kadar durum böyle olsa da geçen yıldan bu yana gram altında yaklaşık olarak %50 oranında bir getiri sağladı.

Uzmanlar ise bunun kalıcı olmadığını ve kasım ayında gram altının tekrardan 225 ile 240 TL arasında bir değere sahip olacağını belirtiyor.

Altının değer kaybetmesi için ülkemizin ekonomi alanında yapısal reformlar yapması ve dış ilişkileri güçlendirmesi gerekiyor. Ticaretimizin çoğunluğunu oluşturan Batı ve ABD ile ilişkileri güçlendirmemiz durumunda dolar düşecek ve buna bağlı olarak altında değer kaybedecektir.

Türkiye’de Son Durum

Suriye meselesinin çözülmesi ve Ticaret savaşlarının bitmesi ile birlikte piyasanın rahatlayacağı ve altının değer kaybedeceği öngörülüyor. Tabi ki bunlar uzun vadede gerçekleşecek olaylar. Kısa vadede büyük bir düşüş beklenmiyor.

Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte, eski yatırımcıların altında kalması uzun vadede kazandıracaktır. Yeni yatırımcıların ise altının fiyatının biraz daha düşmesini beklemesi faydalarına olacaktır.

ABD’de gerçekleşecek seçimde büyük önem arz ediyor. Trump’un devrilmesi sonrasında ABD ticari savaşları bitirip faiz arttırımından vazgeçerse yine dolar düşecektir.

12 Ekim’de yapılacak olan Rahip Brunson davası da çok kritik. Davadan tahliye kararı çıkması durumunda dolar düşecek, tersi bir durumda ise dolar ile birlikte altının değeri de artacaktır.

Bir önceki yazımız olan McKinsey Nedir? Türkiye McKinsey ile Neden Anlaştı? başlıklı makalemizde mckinsey ile çalışmanın olumlu ve olumsuz yanları ve mckinsey şirketi kimdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap