IBM Blok Zinciri Anketini Yayınladı

Dünyaca ünlü teknoloji devi IBM birçok şirketi kapsayan bir anket yaptı. IBM Blockchain organizasyonu ve OMFIF tarafından ortak yürütülen araştırmaya göre dijital para birimlerinin geliştirilmesi noktasında birçok şirket hem fikir.

Çalışmada 21 merkez bankası bulunuyor ve birçok finans kuruluşu bulunuyor. Çalışma yaklaşık olarak 6 ayın sonunda bitirildi. Diğer yandan, katılımcıların bir çoğu devletlerin kendi kripto paralarını oluşturmaları gerektiğini düşünmekte.

Yine ankete katılan finans kurumları da, merkez bankaların kendi dijital varlıklarını piyasaya sürmeleri gerektiğini düşünüyor. Dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) konusunda da katılımcılar hala daha karamsar durumdalar. Bu teknolojinin yeterli verimliliği noktasında kanıtlanmış bir gerçeğin bulunmadığını düşünmekteler.

Katılımcıların %40’ı aktif olarak kripto varlıklara yatırım yaparken %60’ı ise bu alanda yeterli aktifliğe sahip değil.

Rapor, küresel finans kurumlarının kripto paralar hakkında ki düşüncülerini içerirken, dijital varlıklara yönelik yaklaşım konusunda da rehber niteliğinde.

Geçtiğimiz hafta ise Japonya Merkez Bankası yardımcısı Masayoshi Amamiya, kripto paraların mevcut parasal sistemi iyileştirme olasılığının düşük olduğunu düşündüğünü açıklamıştı. Kripto paralar aracılığı ile ekonomiyi kontrol etmek sadece merkez bankalarının mali sistemden çıkması durumunda mümkün olduğunu belirtiyor.

Bu tarz raporlar ise kripto para topluluklarında olumlu karşılanıyor. Hem merkez bankalarını hemde finansal kurumları içeren bu anket, birçok kişinin dijital varlıklardan haberdar olması açısından önemli. Bu tarz anketler şahıslardan daha çok şirketlere hitap ettiği için dijital varlık hacmini arttırmak içinde büyük fırsat oluşturuyor.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap