İhtiyaç Kredisi Ödenmediğinde Ne Olur?

Bireysel kredi başvurularının yüksek bir oranını oluşturan ihtiyaç kredisi kullanımı, Yıllar geçtikçe Türkiye’de artmakta olan bir orana sahip. Türkiye’deki istatistiklere baktığımızda yüzde otuz civarında kendini gösteren ihtiyaç kredisi kullanım oranı, bize Türkiye’deki her üç kişiden birinin ihtiyaç kredisi çektiğini, yani bankalara borçlandığını söylüyor. Yine yapılan istatistiklere göre bireylerin ihtiyaç kredilerini çoğunluklu olarak direkt olarak ihtiyaçları için almadığı belirlendi. İhtiyaç kredisi yüzde 30 oranında yeni iş girişiminde bulunmak adına alınıyor ve bu yeni girişimin başarısız olması durumunda kredi borcunun ne şekilde ödeneceğinin hesaplanmaması bireylere ödeme döneminde ciddi sıkıntılar doğurabiliyor.

Bankalar Maksimum 3 Ay Müsamaha Gösteriyor

Borcunuzun ödenme dönemi geldiğinde ve siz ödeme yapmadığınızda, bankanıza daha önce belirttiğiniz bilgileriniz doğrultusunda sizinle elektronik ortamdan veya telefon aracılığıyla iletişime geçiliyor. İkinci taksiti yine aksatır sanız ise bu kez telefon aracılığıyla direkt iletişime geçme yöntemi kullanılıyor. Borcunuzu üçüncü geciktirmeniz de yani üçüncü borç taksisinde, banka yine aynı yöntemle sizi arayıp uyarıyor. Ne yazık ki dördüncü kez ödenemeyen taksit, hukuki platforma taşınıyor ve bankanın avukatları aracılığıyla hakkınızda işlem başlatılmak durumunda kalınıyor. Bunun yanı sıra, bankanın, ödemeyi geciktirmeniz dolayısıyla uyguladığı her işlemden dolayı sizden masraf adında bir ücret isteniyor ve borcunuza ekleniyor. Geciktiğiniz üç ayın da borcunun üzerine faiz biniyor. Hala İhtiyaç Kredisi Ödenmediğinde Ne Olur?

Bütün Bunlar Oluyor ve Borcumu Hala Ödeyemiyorum Derseniz…

Bu durumda isminize kayıtlı mal varlığınıza haciz işlemi uygulanıyor. Ayrıca borcunuzu ödeyemediğiniz durumu kayıtlara geçilerek kredi notunuzdan düşülüyor ve bir süre herhangi bir bankadan kredi almanız engelleniyor. Üstelik yalnızca kredi işlemlerinden değil, bankalar tarafından verilen finansal hizmetlerin tümünden beş yıl süreyle men ediliyorsunuz.

Borcumu Ödeyemiyorsam Ne Yapmalıyım?

Borcunuzu ödeyememeniz takdirde durumu kontrol altına almaya çalışmanız en akıllıcası olacaktır. Yaygın bir yöntem olarak bankayla görüşüp kredi borcu yapılandırması talep edilebilir. Bu yapılandırmalar genellikle belli bir oranda ek faiz üzerinden kabul edilmekte olup, birçok bankada bu soruna çözüm oluşturma adına son çare olarak sunulmaktadır. Bankalarla birebir iletişim içinde olmak bu açıdan önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Odea Bank Hizmetleri Genişletiliyor başlıklı makalemizde finans haber ve odea bankası hizmetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap