Konut Kredisi Almayı Düşünenler Dikkat! Faiz Oranlarında Gelişme

Türkiye’de alınan bireysel kredilerin yüksek bir yüzdeliğini oluşturan konut kredilerinde güncel olarak faiz artışı olacağı belirlendi. Bu faiz artışı kredi almayı düşünenlerin geri ödemesinde oldukça etkili bir değişime sebep olabilir. Ayrıntılar için yazının devamını okuyalım.

Daha Önce Yüzde Bire Kadar Düşürülmüştü

Geçtiğimiz yarım yıllık dönemde faiz oranı düşen tek bireysel kredi çeşidi konut kredisi olmasına rağmen, dramatik bir artış yükselerek yüzde birden yüzde bir buçuk seviyesine ulaştığı görülen konut kredisi faizleri, bireysel müşterileri şaşırttı.

Bu durumda etkili olan en önemli faktörün inşaat sektörü olduğu düşünülüyor. Çeşitli ekonomik problemlerden yakınan inşaat sektörünü artan kredi faizleri izliyor.

Konut Kredisi Almayı Düşünenler Dikkat! Faiz Oranlarında Gelişme

İnşaat Sektöründe Ne Gibi Problemler Var?

İnşaat Müteahhitleri Konferasyonu(İMKON) düzenledikleri İnşaat Sektöründeki Problemler Çalıştayında sektördeki sorunları anlattı.  Kendi içerisinde kendini denetleyebilen ve çalışmasını etkili hale getirebilen bir inşaat sektörünün problemlere çözüm olabileceğini bildiren konfederasyon, özel sektör ve kamusal çalışmaların ayrımı dolayısıyla mağdur oldukları konusunda şikayetlerini bildirerek başbakana seslenmişlerdi.

Piyasanın Rekabete Açılmasının Ekonomiyi Rahatlatacağı Söylendi

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İMKON, inşaat sektöründe piyasanın rekabete açılması gerektiğini, bu şekilde sektörün rahatlayacağını belirtti. İnşaat sektörüne ilişkin görüşlerini de paylaşan Erdal, “Merkezinde insan olan şehirciliği inşa etmemiz lazım. Bizler barınma yerleri değil yaşam alanları oluşturmalıyız. Birçok yer yeni inşa edildi ama bisiklet, yürüyüş yolu için ne kadar alanımız var?” diye sordu.

Çalıştaya Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da katıldı.

 Yakın Bir Zamanda Yeniden Düşeceği Söyleniyor

Konut Kredisi almayı düşünen bireysel banka müşterilerinin, şu an almaması ve bir süre konut kredi faizlerinin düşmesini beklemesi daha akıllıca olacak gibi duruyor. Yakın zamanda kredi faizlerinin düşüş göstereceğini belirten kurumlara göre, önümüzdeki günlerde faizler yeniden yüzde 1,29 civarına gerileyebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Faizi Oranları Nelerdir? başlıklı makalemizde garanti bankası güncel faiz oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap