Kredi Başvurusunun Red Sebebi Neler Olabilir?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre son yıllarda konut kredileri başta olmak üzere, başvurulan bireysel kredi hizmetlerinin oranı travmatik biçimde artmış bulunmaktadır. Bu kadar başvuru olmasına rağmen, bankalar birçok başvuruyu reddederken, yalnızca belli ve sınırlı sayıda müşterilerine kredi vermeyi kabul etmektedir. Peki bunun sebebi ne olabilir?

Kredi Notunuz Çok Önemli!

Bankaların müşterilere kredi verip vermemek konusunda karara varırken değerlendirdikleri ilk husus, müşterilerin kredi notlarıdır. Kredi notları, müşterilerin borçlarını ödeyebilme güçlerinin, daha önceki ekonomik ve finansal ilişkilerinde sağladıkları güvenin, daha önceki banka ilişkilerinin, yıllık ve aylık gelirinin, borç ödeme gücünün sayısal olarak temsili değeridir. Bu değer üzerinden başvurulan kredinin şartları ile eşleşme yapma yoluyla karşılaşmaya giden bankalar, birçok müşterinin başvurusunu kredi notunun zayıf olması nedeniyle incelemeden reddetmektedirler.

Yapacağınız Başvurunun Usülune Uygun Olması Gerekiyor!

Kredi başvurusu yaparken dikat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi, işinizi garantiye almak amacıyla yüksek sayıda bankaya aynı anda başvurmamaktır. Yüksek sayıda bankaya kredi çekmek adına başvurmak, sizin maksimum başvuru limitinizi aşmanıza sebep olabilir. Bu durumun oluşması noktasında bankalardan onay alacakken red almak durumunda kalabilirsiniz. Aynı anda aynı ihtiyaç dolayısıyla birden fazla bankaya talepte bulunmak yerine teker teker ve kredi paketlerinin koşullarını analiz ederek yapılan başvuruların daha sık ve kolay onay aldığı analiz edilen verilen arasında gösterilebilir.

Bankalarla Olan Geçmişe Çok Geride Kalmış Bile Olsa Dikkat Edilmelidir!

Sizin çoktan unutmuş olduğunuz bir banka deneyiminiz, sistemde gözükmesiyle birlikte kredi başvurusu yaptığınız banka için çok önemli görülebilir ve kredi başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Örneğin uzun zamandır kullanmadığınız eski bir kredi kartınızın veya hesap kartınızın borçlarından dolayı kara listeye alınmış olmanız, borçlu konumunda olmanız açık bir şekilde ret sebebidir. Bundan dolayı kredi başvurusu yapmadan önce sistemde gözükecek profilinize ayrıntılı şekilde hakim olmalı ve sürprizlerle karşılaşmamak adına bilgilerinizi güncelleyerek,  finansal profilinize hakim olmalısınız. Bankaların gözünde kontrollü bir tüketici oldukça çekici bir müşteridir.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Hesaplı Konut Kredisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap