Kredi Notunda Hangi Not Aralıkları Müşteri İçin Risk Teşkil Eder?

Kredi Notu, bankaların, müşterileri kredi veya kredi kartı başvuru yaptıkları sırada, onların potansiyel borç ödeyebilme durumunun, önceki ekonomik ilişkilerinin, para akış alışkanlıklarının ve alışveriş geçmişinin genel olarak sembolize edildiği bir puan sistemi bütünüdür. Bu puan sistemi, tüm bankalarda aynı geçerlilikte olup, farklı bankaların farklı kredi paketleri için farklı kredi notları talep edilebilmektedir. Yine de, genel olarak belli bir puanın altındaki müşterilerin bankalar tarafından güvenilmez kabul edilerek, nakit avans isteğinden kredi başvurusuna kadar istekleri çoğunlukla reddedilebilmektedir.  Bu bağlamda, kredi notunda hangi not aralıkları müşteri için risk teşkil eder sorusu müşterilerin kafasını oldukça kurcalayan bir soru haline gelmiştir. Kredi notundaki riskli puan aralıkları büyük bir merak konusu.

Öncelikle Kredi Notunun Öğrenilmesi Ne Şekilde Sağlanabilir?

Kredi notunu, herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce öğrenmek isteyen bireyler, nasıl bir yöntemle kredi notlarını öğrenebileceklerini merak etmektedirler. Eskiden yalnızca belli kurumlara bizzat başvuru yöntemiyle öğrenilebilen kredi notu, şimdilerde evde rahatça oturulurken internetten form doldurarak elde edilip kaydedilebilecek bir bilgidir. Bu bağlamda, bir internet sayfası olan findeks.com adresine giren müşteriler, sayfadaki ilgili bölgelere tıklayarak yönlendirildiklerinde, kişisel bilgilerini girmeleri gereken bir formla karşılaşacaklar, o formları doldurmaları takdirde ise kısa sürede kredi notlarına ulaşabileceklerdir.

Peki Kredi Notunda Hangi Not Aralıkları Risk Teşkil Eder?

Öncelikle kredi notunuz eğer tamamen sıfır ise veya sıfır ile beş yüz arasında ise kredi almanız neredeyse imkansız olup, bu koşullarda kredi kartı sahibi olmak adına yaptığınız kredi kartı başvurusu bile birçok banka tarafından reddedilecektir. Bu nota sahip olan bireyler, genellikle hiçbir para alışverişini kart veya sanal ortamda yapmamış, daha önce hiç kredi kartı kullanmamış bireylerdir.

Beş yüz puan ile sekiz yüz puan arasında bir kredi notuna sahip kişiler ise, bir önceki kategori kadar kredi alması imkansız bir sınıfta bulunmasalar da, bu sınıfın da kredi başvurusunun onaylanması oldukça zordur.

Az riskli olarak değerlendiren grup ise, kredi notu sekiz yüz ile bin yüz arasında değişen gruptur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Arttırmanın Yolları! başlıklı makalemizde kredi notu arttırmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap