Kripto Para Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Kripto paralara yatırım yapmak altın veya döviz yatırımlarına benzememektedir. Bu alanda yatırım yapmak için bilgi sahibi olmalı ve sürekli takipte olmalısınız. Kripto paraların fiyatları sürekli olarak değişmektedir. Son 3-4 ayda neredeyse hep aynı değerde olan Bitcoin, bugün itibariyle neredeyse 100 dolara yakın değer kaybetmiştir. Bu sebeple fiyat üzerinde ki etkenleri sizler için derledik.

Regülasyonlar

Devletlerin aldığı kararlar kripto paralar üzerinde büyük etkiye sahip. Çin’in ICO’ları yasaklaması ile birlikte fiyatlar da büyük bir gerileme yaşanmıştı. Tersi bir örnek olarak, Japonya’nın Bitcoin’i yasallaştıracağını açıklaması da fiyatlarda olumlu bir etkiye sebep olmuştu.

Tabi ki regülasyonlar sadece kripto paralar için geçerli değil. Çin ve ABD arasında yaşanan ticari savaşta bir nevi regülasyon örneğidir. ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da büyük dalgalara sebep olan bir kurumdur. Bu kurumun ETF kararlarını iptal etmesi de büyük bir dalgalanmaya sebep olmuş ve fiyatları aşağıya çekmişti.

Güncel Haberler ve Gelişmeler

Kripto paralar blok zinciri yani blockchain adı verilen bir teknolojiye sahiptir. Bu teknolojinin büyük firmalar tarafından kullanılması veya geliştirmesi olumlu etkilere sebep olmaktadır. Blokların ağırlaşması veya çatallaşma haberleri de kripto paralar üzerinde etkilidir. Örneğin, Bitcoin Cash’de yaşanan görüş ayrılığı, beraberinde çatallaşma yani hard fork söylentilerini de beraberinde getirdi. Bu söylenti bile büyük yatırımlara ve beraberinde fiyat kırılmasına sebep oldu.

IMF veya diğer büyük finans kuruluşlarının yayınladığı raporlarda çok etkilidir. Bu kurumlar kripto paralar ile ilgili yıllık veya aylık raporlar yayınlarlar. Olumlu görüş bildirilmesi durumunda fiyatlarda ufakta olsa kıpırdanmalar olur.

Spekülasyonlar

Kripto paralar ilk çıktığı günden bu yana madencilik yapan veya fiyatlar düşükken ileri görüşlü yatırımcılar tarafından toplanmıştır. Bu yatırımcılar ellerinde 5,000’in üzerinde Bitcoin’e veya diğer kripto paralara sahiptir. Bunlara ise balina adı verilmektedir. Balinalar kendi aralarında anlaşarak fiyatları arttırabileceği gibi azaltabilir de.

Hack ve Siber Saldırılar

Kripto paraların çoğu borsalarda saklanmaktadır. Bir borsanın saldırıya uğraması veya hacklenmesi kripto paralar üzerinde etkiye sahip başka bir faktördür. Binance borsasının saldırıya uğraması Bitcoin ve diğer altcoinlerde %10’luk bir değişme sebep olmuştur. Bu örnekler yıllardır yaşanmaktadır.

ICO’lar ve Yeni Kripto Paralar

ICO, yatırım projeleridir. Bu projelerde yeni bir teknoloji duyurulur ve yatırımcılardan para toplanır. Toplanan yatırımlar teknolojik altyapı, ar-ge veya reklamcılık faaliyetlerinde kullanılır. ICO’lar genellikle olumsuz örneklerle doludur. Bu faaliyetler sebebiyle devletler hala daha kripto paralara olumsuz bakmaktadır.

Arz – Talep

Her yatırım aracı gibi arz ve talepte kripto paralar üzerinde direkt olarak etkiye sahiptir. Bir ürüne talep artarsa arzda artar ve buna bağlı olarak fiyatlarda artar. Bugün Bitcoin 100 milyar dolara yakın bir pazar hacmine sahiptir. Eğer bu hacim iki katına çıkarsa fiyatlarda buna bağlı olarak çıkacaktır.

Yukarıda saydığımız tüm faktörler kripto paralar üzerinde etkilidir. Siber saldırılara ve regülatörlere karşı önlem almak çok zordur. Bu sebeple haberleri sürekli takip etmeli ve ona göre pozisyon almalısınız. Eğer bu faktörleri önemsemez ve pozisyon almaz iseniz para kaybı yaşamanız muhtemeldir.

Bir önceki yazımız olan Blokchain Nedir? başlıklı makalemizde blockchain ve blok zinciri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap