Kripto Paralar ve Vergilendirme Raporu

ABD’nin bir danışma komitesi olan Dahili Gelir Hizmeti (IRS) kripto paralar ile ilgili 2018 yılı ile alakalı bir rapor yayınladı. Rapor, kripto işlemlerinin vergilendirmesi konusunda rehberlik sağlamayı amaçlamakta. IRS, 2014 yılında dijital varlıklar üzerine bir rapor yayınlamıştı. Bu rapor ise geçmiş rapora ek olarak daha güncel bilgiler içermekte.

Raporda şu sorulara cevap aranmakta; Kripto para bir yabancı para birimi olarak kabul edilebilir mi? Alınan ve satılan kripto paralar nasıl belirlenir? Broker işlemleri kripto paralara nasıl uygulanır?

Raporda 25 trilyon dolarlık potansiyeli olan bir piyasadan bahsediliyor. Bu piyasanın ise 92 milyar dolarlık kısmı vergilendirilebilir durumda. IRPAC’dan gelen verilere göre ise ABD’de kripto para işlemlerinin %50’si hiç rapor edilmemiş.

Yine danışma komitesi, yabancı kripto borsalarının herhangi bir vergi vermediğini tespit etmiş. Bu sebeplerden dolayı ABD’li düzenleyiciler yabancı borsalar ve yabancı ülkeler ile iş birliği yaparak bilgi almak zorunda.

Eylül ayında ise ABD senatosundan birkaç milletvekili kripto para biriminden vergi almak adına IRS’den rapor istemişti. 4 yıl önce yayınlanan raporun güncel bilgiler içermediğini ve yeni bir raporun şart olduğunun bildirilmesi ardından IRS haberimize konu olan raporu paylaştı.

Bir varlıktan vergi almak için o varlığı kısmende olsa tanımak gerekiyor. Ülkeler bu varlıklardan elde edilen gelir üzerinden vergi almak istese de şimdilik kripto paraları tanımak istemiyorlar. Kripto paraların kara para aklama ve terörist faaliyetler de kullanılması şuanda en büyük engel.

Bir önceki yazımız olan IBM Blok Zinciri Anketini Yayınladı başlıklı makalemizde blok zinciri anketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap