McKinsey Nedir? Türkiye McKinsey ile Neden Anlaştı?

Geçtiğimiz günlerde maliye bakanı Berat Albayrak, ABD’li bir finans kuruluşu olan McKinsey ile anlaşıldığını açıklamıştı. Bu firma 100 yıla yakın süredir şirketlere ve finansal kuruluşlara denetleme hizmeti vermektedir.

Bu firmanın 16 bakanımızı denetleyeceği de gelen haberler haberler arasında. Türkiye’den konu ile ilgili herhangi bir yalanlama da henüz gelmedi.

İçindekiler

McKinsey Kimdir?

ABD merkezli bir kuruluş olan McKinsey, finansal danışmanlık firmasıdır. Kamu ve özel sektör alanlarında faaliyet gösteren kuruluşların ekonomik ve finansal faaliyetlerini analiz edip raporlar halinde sunmaktadır.

Yönetim alanında da danışmanlık hizmeti veren firma, ilgili finansal verileri inceleyerek çalıştığı kurumlara tavsiyeler vermektedir.

100 yıla yakındır faaliyet gösteren firmanın içerisinde dünyanın en değerli ve alanında uzman ekonomistleri ve strateji planlayıcıları bulunmaktadır. Kurumsal alanda hizmet veren en yetkin şirket olan McKinsey, birçok büyük firma ile çalışmaktadır.

Türkiye Neden McKinsey ile Anlaştı

Olumlu Yanları

Ülkelerin bu tarz finansal kuruluşlar ile çalışması gayet doğaldır. Bu tarz firmalar ile çalışmak farklı bir bakış açısı kazandırmakla birlikte uzman tavsiyesi almak içinde önemlidir. Türkiye daha öncede ekonomi alanında bu tarz ortaklıklar gerçekleştirmiş ve denetleme firmaları ile çalışmıştır.

Bu anlaşma, geçmişte yapılan anlaşmalara nazaran çok daha geniş kapsamlı. Anlaşmanın içerisinde 16 bakanın da denetlenmesi söz konusu.(Haber henüz teyit edilmedi.)

Ülkemizin ekonomisi son 2 yıldır sıkıntı içerisinde. Özellikle yaz ayları ile başlayan gelişmeler sonrası ise ekonomi büyük darbe aldı. Enflasyon ve faiz oranları ülkemizde aşırı derecede artmış durumda. Böyle bir ortamda ise yabancı yatırımcıları ülkeye sokmak oldukça zor. Bu tarz firmalar ile çalışmak ise yabancı yatırımcıya olumlu bir mesaj vermek için iyi bir fırsat.

Buraya kadar işin olumlu yanlarını anlattık. Bu anlaşmanın olumsuz yanları da bulunmakta.

Olumsuz Yanları

Yabancı bir firma dışarıdan gelip bizi denetliyorsa demek ki bu noktada ülke olarak bir denetleme mekanizmamız bulunmuyor veya iyi çalışmıyor.

Bu anlaşmanın bir ileri ki aşamasının ise tekrardan IMF olacağını belirten ekonomistler de mevcut.

Diğer yandan, bu şirkette ekonomi uzmanları çalışıyor fakat ülkemizde bu alanda hizmet verecek veya danışmanlık yapacak hiç mi ekonomist yok? Bu sorunun cevabı çok basit; Var. Maalesef ki ülkemizde ki ekonomistler ya yurt dışında çalışıyor yada ülkemizde hak ettikleri konuma gelemiyorlar.

Bu şirketle çalışmanın en büyük sebebi ise ekonomimizde ki yapısal sorunlar. Birçok ekonomist yıllardır bu ülkenin yapısal reformlara ihtiyacı olduğunu söylemekteydi. Ülkemizin ekonomiden sorumlu yetkilileri ise bu tavsiyelere kulak asmadı. Bir tavsiyeye kulak asıp onu yerine getirmek için illa ki para mı ödemek gerekiyor?

İlerleyen günlerde bu şirket ile çalışmanın faydaları veya zararları daha net ortaya çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan 28 Eylül Doların Düşüşü ve Sebepleri başlıklı makalemizde 28 eylül piyasalarda son durum ve dolar neden düşüyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap