Paraya Karşı Bakış Açısını Değiştirme

Paraya ulaşmak kimi için kolay bir durumken birçok kişi içinde zor bir durumdur. Paraya ulaşmak kadar parayı elde tutmakta önemli bir marifettir. Bu yazımızda paraya karşı olan bakış açınızı değiştirecek genel geçer durumlardan bahsedeceğiz.

Para Biriktirme Yaşı

Birçok insan yirmili veya otuzlu yaşların para biriktirmek için çok erken olduğunu düşünür. Para biriktirmek bir alışkanlıktır ve birçok insan bu alışkanlığı zor kazanmaktadır. Bu sebeple para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

İnsanların en verimli çalışma aralıkları 27 ile 50 yaş arasıdır. 23 – 24 yaşında üniversiteden mezun olan kişiler 27 – 28 yaşlarında iş hayatında belirli bir tecrübe edinirler. Tecrübe ile birlikte iş verimi artar ve daha rahat para kazanılmaya başlanır. 50 yaşından sonra ise gerek iş hayatı gerekse hayat artık insanı ruhsal bir çöküntü içerisine sürükler ve iş verimi azalır. Bu yüzden 23 yılda biriktirdiğiniz para 50 yaşından sonra yaşayacağınız hayatı belirlemektedir.

Kiralamak mı, Satın Almak mı?

Birçok insanın hayali ev ve araba sahibi olmaktır. Uzun süreli ihtiyaçlarda bireysel araç kiralama çok mantıklı bir seçenek değildir fakat ev konusunda bu durum değişmektedir.

İstanbul’da bir evin 500,000 Türk Lirası olduğunu varsayalım. Eşiniz ile sizin de toplamda 8000 Türk Lirası kazanç elde ettiğinizi varsayalım ve kiralık bir evde kalıyorsunuz. Bugün ki faiz oranlarında kredi çekmek uzun vadede 500,000 TL’yi neredeyse iki katına çıkarmaktadır.

500,000 TL nakdi olan bir insan 1000 – 1500 TL kira tutarından kaçmak için ev alması büyük bir finansal hatadır. Bugün 500,000 TL faize yatırdığınızda büyük kazançlar getirmektedir ve bu kira parasının neredeyse 2 katını kazandırmaktadır. Diğer yandan faiz dışında da birçok yatırım aracında bu para değerlendirilebilir. Bu sebeple bugün büyük şehirlerde ev almak yerine kiralamak çok daha mantıklıdır.

Para Biriktirme de Zorlanmak

Türkiye’de geçim şartlarının giderek zorlaşması, enflasyonda ki artış ve gelir adaletsizliği sebebiyle birçok kişi ay sonunu çok zor getirmektedir. Yine birçok insan para biriktirecek kadar kazanamadığından şikayetçidir.

Üniversite mezunları bile mezun olduğu tarihten itibaren 20,000 TL’lik bir kredi borcu ile karşı karşıya kaldığı bir ülkede para biriktirmek zor bir durumdur. Diğer yandan bazı maliyetleri azaltarak para biriktirme yoluna gitmekte çok mantıklı bir harekettir.

Bugün sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak ayda 500 TL’lik bir maliyeti ortadan kaldırmak anlamına gelir. Yine giyim giderlerini azaltarak da para biriktirilebilir. Bu tamamen size kalmış bir durumdur ve maliyetlerinizi aylık hesaplayıp bu maliyetleri azaltabilirsiniz.

Yatırım Yapmak

Biriktirilen paraları TL’de tutmak yanlış bir tutumdur. Türk Lirasının son 5 yılda kaybettiği değeri araştırırsanız bunu söylerken ne kadar haklı olduğumuzun farkına varacaksınız. Tabi ki her insan ekonomi, muhasebe veya finans mezunu değildir. Bu sebeple yatırım araçlarını bilmeyebilir. Bunun için İnternet’de birçok kaynak mevcuttur ve yatırım araçlarını birkaç ayda rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Borsa, Forex, Altın, Döviz, Bono, Tahvil, Hisse Senedi ve kripto paralar yatırım araçlarından sadece bir kaçıdır. Bu terimleri İnternet’de detaylı bir şekilde araştırabilir ve size mantıklı gelen araca yatırım yapabilirsiniz.

Yine Youtube platformu üzerinde Atilla Yeşilada’yı takip edebilirsiniz, kendisini izleyerek finansal bilginizi arttırabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Kendinizi geliştirdiğiniz sürece daha fazla para kazanacaksınız. Bir yabancı dil öğrenmek, yüksek lisans yapmak veya yurt dışında kısa da olsa bulunmak insana değer katan şeylerdir. Kendinizi sürekli olarak geliştirmeye çalışırsanız hem çevrenizde hemde iş hayatınızda bu değişiklik fark edilecektir. Değişiklik fark edildiğinde ise terfi almanız kolaylaşacaktır.

Ülkemizde terfi almak için yukarıda ki anlattıklarımızı yapmak yeterli değildir. Birçok işletme için işe girerken İngilizce şartı aranır fakat iş ile ilgili yabancı dil asla kullanılmaz. Ülkemizde ki özel sektör maalesef profesyonellikten uzaktır fakat yine de yılmadan kendinizi geliştirmelisiniz.

İş hayatından ziyade kendini birkaç alanda geliştiren ve kültür sahibi olan insanlar hem sosyal hayatlarında daha başarılı olurlar hemde bir ortama girdiklerinde daha fazla saygı görürler.

Bu durumlarda sizin özgüveninizi arttıracak ve hayata karşı daha aktif bir insan olmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı ve Öğretileri başlıklı makalemizde finansal öğretiler ve zengin baba yoksul baba hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap