Stagflasyon Nedir? Türkiye’de Stagflasyon

İçindekiler

Stagflasyon Nedir?

Stagflasyon, ekonomi ve finans alanında sürekli olarak kullanılan bir terimdir. 1970’li yıllarda ABD’de yaşanan kriz ile ortaya çıkmış ve ülkemizde de kendini hissettirmeye başlamıştır.

Stagflasyon terimi: stagnant (durgun) ve inflation (enflasyon) terimlerinin ülkede aynı anda yaşanması durumunda ortaya çıkmaktadır. Şuanda da ülkemizde enflasyon hızlı bir şekilde artmaktadır. Diğer yandan ekonominin neredeyse her alanında bir durgunlukta kendini hissettirmektedir.

Staglasyon yaşanan ülkelerde işsizlik oranı da hızlı bir şekilde artmaktadır. Süreç yaşanırken, ekonomi küçülmeye gider ve hem insanlar hemde devlet için sağlıksız bir ortam oluşmaktadır.

Bu tarz bir süreç yaşanması durumunda ise yapısal reformlar yapılmalıdır. Yapısal reformlar olmadan ve yabancı yatırımcı ülkeye çekilmeden bu durumdan çıkmak oldukça zordur. Bir ekonominin yaşayacağı en kötü durumlardan birisidir.

ABD’de Ortaya Çıkışı

Bu durumu ABD’de ortaya çıkmasının sebebi, İsrail’in Filisti’i işgalini protesto etmek isteyen OPEC grubunun petrol üretimini düşürmesidir. Petrol üretimi düşünce ABD gerekli olarak petrolü sağlayamamış ve bu durum enflasyonu tetiklemiştir.

Enflasyon ile birlikte büyüme de düşmüş ve ülke uzun yıl buhran yaşamıştır. Bu krizden çıkmak için ise faiz oranları arttırılmış ve Orta Doğu’da barışçıl politikalar uygulanmak zorunda kalınmıştır.

Türkiye’de Stagflasyon

Ülkemizde yaşanmasının sebebi ise ABD ile ilişkilerin kötüye gitmesidir. Diğer yandan, ABD ile Çin ve Rusya arasında ki ticari savaşta genel manada bir durgunluk oluşturmuştur. Hemen sınırımızda yıllardır süren savaşın sonucunda ülkemize 5 milyona yakın mülteci gelmiştir. Bu mülteciler de istihdam edildiği için işsizlik oranı sürekli olarak artmıştır.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap