Ticari Kredi Kefilliğimi İptal Etmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bankalar, ticari kredi için başvuran müşterilerinden, borçlarını zamanında ve istenen tutarda ödeyememeleri durumunda, yerlerine ödeyebileceğini belirtecek bir başka bireyi göstermesini talep ederler. Bankalara tanıtılan bu birey birinci dereceden akraba olamaz. Kefil olan kişi büyük bir sorumluluğa girmiş bulunmaktadır, çünkü yasalar karşısında ödenmeyen borç, krediyi çeken kişi için neyse, kefil için o olacaktır ve borcun kefil tarafından da ödenmemesi durumunda bu kefilin kredi kayıtlarına ve kredi notuna da yansıyacak, ayrıca kefil hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

Ticari kefillik de bahsedilen kefillik biçimlerinin yalnızca bir tanesidir.

Kredi başvurusu yapan kişinin kefil olan bireye sorumluluk yüklememek adına bankalarıyla görüşüp kredi borcunu yapılandırması da çözümler arasında gözükse de, yaşam içerisinde gözlemlenen değişimlerden dolayı herhangi bir bireyin kefil olduğu bir kredi çekme işlemine kefil olmaktan vazgeçmek istemesi olasıdır. Fakat bu isteğin yerine getirilmesi yasalarda şimdilik pek önü açık bir istek olmamakla beraber, yasalar kefili korumak adına farklı işlem ve uygulamaları kapsamaktadır.

Kefiller Gidilecek Son Kapıdır, Yasa Kefili Rahatlatmayı Amaçlar

Birinin kredi başvurusuna kefil olan birey, borcun ödenmemesi durumunda hemen rahatsız edilerek sürece katılması beklenmez. Bunun yerine, banka otuzar güne bölünmüş, email ve telefon yoluyla işeyen bir süreçten oluşan 90 gün uyarı ve bekleme sürecini geçirdikten sonra ilgili müşterisini mahkemeye verir. Mahkeme sürecinden önce geçirilen doksan gün mahkemede kanıtlandıktan ve bireyin kredi borcunun ödenmediği belgelerle belirtikten sonra mahkeme süreci başlar. Mahkeme süreci uzasa da bankalar genelde kefilin kapısını çalmayı son raddeye kadar tercih etmez çünkü kefille ortaya çıkabilecek sonuçlar da yeni hukuki sonuçlara ve uzun sürecek mahkeme dönemlerine doğru genişleyebilir. Eğer mahkemelerden hiçbir sonuç alınamazsa, banka son olarak kefilin kapısını çalar ve kefilden söz konusu borcu talep eder. Bu süreç içerisinde kefilin borç ödemesinin koşul ve süreci de kefil tarafından banka tarafından görüşülmedir. Kefil tarafından borç ödeme sürecinde kefile kolaylık sağlamaya çalışan bankalar olduğu kadar, bu konuda taviz vermeyen bankalar da mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Sigortası Olmayan Müşterilere Bankalar Kredi Verir Mi? başlıklı makalemizde sigortasız çalışan kredi alabilir mi ve sigortasız kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap