Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı ve Öğretileri

Zengin Baba Yoksul Baba kitabı muhteşem öğretiler içeren bir finans kitabı. Finans ve ekonomi anlamında birçok tavsiye ve yol haritası bu kitapta hikayeleştirerek anlatılmış.

Kitabın yazarı Robert Kiyosaki Amerikalı bir yatırımcı ve yazar. Yazdığı kitap hala daha en çok satan finans kitapları arasındadır.

Öncelikle bu kitabı okumayan herkese kitabı okumasını tavsiye ediyoruz. Bu kitabı okumanız durumunda finansal varlıklara olan bakış açınız büyük ölçüde değişecektir. Diğer yandan kitap finansal olayları iki farklı baba figürü ile hikayeleştirdiği için çok akıcı bir anlatıma sahip.

Kitabın büyük çoğunluğunda Zengin Baba nasıl para kazanılacağını, Yoksul Baba ise yapılan finansal hataları anlatmaktadır. Kitabı okumaya vakti olmayanlar için ise bu yazıda bu kitaptan almanız gereken bazı öğretileri sizlerle paylaşacağız.

Zenginler para için çalışmazlar

Günümüzde sıfırdan zengin olmak çok zordur. Eğer aileden gelen bir birikiminiz veya iyi bir eğitiminiz yoksa zengin olmanız için çok farklı düşünmeli ve hareket etmelisiniz. Zengin kişilerin hayat hikayelerine bakarsanız ne kadar çalışkan insanlar olduğunu fark edersiniz. Diğer yandan zenginler para kazanmak için çalışmazlar. Bu kişiler yeni şeyler öğrenmek ve bu öğrendiklerini ise uygulamak için çalışırlar. Sürekli olarak özgün fikirler üretmeli ve bunun için çaba göstermelisiniz. Tabi ki yazarın anlattığı zengin kişiler ülkemizde ki zengin kişiler değil.

Kitapta ki Zengin Baba, para yönetimi üst düzey olan bir kişi. Zengin olmasına rağmen lüks bir araç veya ev almıyor. Parasını sürekli olarak yatırım araçlarında kullanarak zenginliğine zenginlik katıyor.

Varlık Tanımı

Kitapta varlıklar pasif ve aktif olarak ikiye ayrılıyor. Oturmak için alınan bir ev pasif varlık olarak tanımlanmakla birlikte çok zararlı bir araç olarak görülüyor. Yine lüks bir araçta aynı şekilde. Kitabın yazarına göre aktif varlık; sürekli gelir sağlayan araçlar olarak tanımlanıyor.

Birçok kişinin hayali bir ev ve araba almaktır. Kitabın yazarı ise bu kişileri dar görüşlü ve finansal bilgileri zayıf insanlar olarak tanımlıyor. Asıl olması gerekenin sürekli olarak yatırım yapmak olduğunu belirtiyor. Hisse senetleri, bonolar, dükkan gelirleri veya kira gelirlerini gerçek varlıklar olarak tanımlanıyor.

Zenginler Parayı Kendilerine Çekerler

Kitapta bir zenginin 5 saatlik süre içerisinde nasıl 40 bin dolar kazandığını anlatıyor. Zenginlerin bu şekilde kısa süreli yatırımlarla nasıl para kazandıklarını anlatarak konuyu pekiştiriyor. Tabi ki bu dönemde bu tarz fırsatlar yakalamak zor. Bu yüzden zengin olmakta zor 🙂

Eğitim > Para

Kitapta eğitimin ve tecrübenin paradan daha değerli olduğu sıklıkla anlatılıyor. Sürekli olarak tecrübe kazanmanın önemi anlatılmakla birlikte en değerli yatırımın kişisel eğitim olduğuna da vurgu yapılıyor.

Kitapta maaşlı işlerde çalışanları küçük gören yazar, asıl zenginlerin maaşlı işçiler çalıştırdığını belirtiyor. Bugün itibariyle zengin kişilerin hepsi asgari ücret verdikleri çalışanlarından 10 katı para kazanıyor. Yazar burada önemli bir noktaya vurgu yapıyor. Bu düşünce kapitalist bir anlayış içerse de yazar bunu anlatırken hiç çekinmiyor.

Yorum yapılmamış.

Bu yazıya yorum yap